Jakie są zasady przyznawania gwiazdek hotelowych?

Jakie są zasady przyznawania gwiazdek hotelowych?

Z gwiazdkami hotelowymi spotkał się każdy, kto choć raz musiał podjąć decyzję co do wyboru miejsca noclegowego. Ich podstawową funkcją jest informowanie potencjalnych gości o standardzie, jakiego mogą się spodziewać w danym lokalu. Dlatego też można spotkać się z oznaczeniami od jednej do pięciu gwiazdek, przy czym jedna gwiazdka to hotele skierowanie do najmniej wymagających klientów.

Jednak system gwiazdkowy wbrew pozorom nie jest uniwersalny i ujednolicony. Zasady przyznawania gwiazdek różnią się pomiędzy poszczególnymi częściami świata, a nawet krajami europejskimi, dlatego dwie gwiazdki w Niemczech niekoniecznie muszą oznaczać to samo, co dwie gwiazdki w Polsce. Dodatkowo w krajach skandynawskich na przykład system gwiazdkowy nie obowiązuje, natomiast w Grecji zamiast gwiazdek używa się liter.

W Polsce gwiazdki hotelom przyznaje Marszałek Województwa przy pomocy komisji złożonej ze specjalistów z branży hotelarskiej, przedstawicieli Senpidu, straży pożarnej i nadzoru budowlanego. Oceniają oni hotele pod kątem listy wymagań, która zawiera aż 52 punkty. W dużej mierze są to kwestie formalne, nie wpływające bezpośrednio na jakość wypoczynku w hotelu.
Obejmują one takie aspekty jak wydzielenie pokojów dla osób palących, obowiązek umieszczenia w pokojach żaluzji lub zasłon, udostępnienie gościom wody mineralnej oraz samej recepcji.
Ponadto wszystkie hotele powinny akceptować karty płatnicze i mieć możliwość podania gościom śniadania. Dla budynków posiadających więcej niż trzy piętra obowiązkowym elementem wyposażenia jest też winda. Wśród wymagań dla hoteli starających się o więcej gwiazdek można znaleźć zaskakujące z punktu widzenia gościa elementy, takie jak obowiązkowy daszek nad wejściem, meble stanowiące jeden komplet czy udostępniony w recepcji faks. Duże znaczenie ma także metraż oferowanych pokoi i lokalizacja samego obiektu. Koniecznie sprawdź https://www.hotelcoloseum.pl/hotel-jaroslaw.html

Komentarze odwiedzających (0)
Napisz komentarz
Twoja końcowa ocena:

Zobacz także

Oceń placówkę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń placówkę
jako pierwszy

W Indiach mieszkają dosyć specyficzni mieszkańc...
Dzięki protetyce stomatologicznej możliwe jest o...
Kraków uznawany w kronikach historyczn...
Coraz większą popularność zyskuje proekologicz...
Czy planujecie przypadkiem wakacje swoich marzeń?...
Lato to doskonały czas na wspólne rodzinne podr...