Napiwek za obsługę hotelową, czy to obowiązek?

Napiwek za obsługę hotelową, czy to obowiązek?

Zastanawiasz się, czy za obsługę hotelową powinieneś dać napiwek? Kwestia dawania napiwków jest niezwykle złożona, ponieważ są ich zwolennicy, jak i przeciwnicy. Są osoby, które zawsze dają napiwek niezależnie od poziomu obsługi. Kolejną grupą są osoby, które dają napiwki jedynie, gdy poziom usług wykracza poza standard. Są jeszcze osoby, które nigdy nie dają napiwku niezależnie od poziomu usług. Zwyczaj dawania napiwków narodził się w Wielkiej Brytanii i stąd zawędrował do USA. Początkowo napiwki wręczano w barach, dzięki czemu szybciej było się obsługiwanym, a sama idea wręczania napiwków osobom, które bezpośrednio obsługują klienta, narodziła się z tego, że zazwyczaj te zawody były nisko płatne. W hotelu najczęściej napiwek wręcza się bojowi hotelowemu, który zanosi nasze bagaże do pokoju. W pokoju natomiast najczęściej zostawia się napiwek osobie sprzątającej. Co więcej, w hotelu można również dać napiwek kelnerowi czy konsjerżowi.

Jaki napiwek zostawić?
Wysokość napiwku powinna być zależna od naszej sytuacji finansowej, jak również od standardu hotelu - hotel Jarosław, sytuacji w której obecnie się znajdujemy, a także naszego poziomu zadowolenia z obsługi hotelowej. Należy pamiętać, że zostawiając napiwek, zawsze należy zostawić go w walucie kraju, w którym się znajdujemy, ponieważ osoba dostająca inną walutę może nie zdawać sobie sprawy, jaką kwotą została obdarowana lub nie będzie miała możliwości jej wymiany. Dopuszczalne jest jednak danie w napiwku powszechnie wymienianych walut, czyli euro lub dolara amerykańskiego. Pamiętaj, aby napiwek nie był dawany w monetach, lecz wyłącznie w banknotach.

Gdzie daje się napiwki?
Obowiązkowo napiwki daje się w Ameryce Północnej, ponieważ uchodzi to za znak naszej grzeczności. W pozostałych krajach napiwki nie są obowiązkowe, lecz jedynie uznaniowe. Najczęściej do napiwków jest przyzwyczajona obsługa hoteli, które są głównym punktem wypoczynku dla turystów, a więc w krajach gdzie turystyka stanowi ogromnie ważną gałąź gospodarki. Warto wiedzieć, że w niektórych hotelach napiwki wliczone są w cenę pobytu.

Komentarze odwiedzających (2)
Mike
Zawsze zostawiam napiwek w restauracji
Lexi
W naszym kraju ten zwyczaj jeszcze się nie przyjął

Zobacz także

Oceń placówkę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Oceń placówkę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Oceń placówkę
jako pierwszy

Wypad do Indii to niesamowite zdarzenie, któ...
Decyzja wynajmu domku letniskowego z pewnością z...
W czasie świąt, ferii i wakacji hotele to najpop...
W Indiach mieszkają dosyć specyficzni mieszkańc...
Czy planujecie przypadkiem wakacje swoich marzeń?...
Wyjazdy w egzotyczne kraje są dla nas bardzo atra...