Reguły jazdy konnej na ujeżdżalni

Reguły jazdy konnej na ujeżdżalni

Jazda konna Rzeszów potrafi być świetną zabawą, która pozwala zrelaksować nie tylko ciało, ale również i umysł, jednakże warto również pamiętać, że jest to dość niebezpieczny sport, w którym może dojść do urazów i uszkodzeń na rzecz nieprawidłowego zachowania, które spłoszyło konia. Jak zachować bezpieczeństwo podczas jazdy konnej oraz jak poruszać się po ujeżdżalni? Poniżej przedstawiamy najważniejsze reguły, których należy przestrzegać podczas jazdy konnej na ujeżdżalni.

Wymiary ujeżdżalni - jaka jest norma?
Ujeżdżalnie zazwyczaj dostępne są w dwóch wymiarach: czworobok duży o wymiarze 20×60 metrów oraz czworobok mały o wymiarach 20×40 metrów. W ujeżdżalni może ćwiczyć kilku jeźdźców jeżeli kompetentnie się ze sobą porozumiewają - wtedy każdy będzie miał swoje miejsce w ujeżdżalni i nikt nie będzie sobie przeszkadzał.

Zdenerwowany koń a ujeżdżalnia
Warto pamiętać, że koń jest zwierzęciem stadnym, który cały czas pozostaje czujny, dlatego łatwo można go spłoszyć i zdenerwować - jeżeli poderwie się chociaż jeden koń, najprawdopodobniej wszystkie pójdą jego śladem. Jeżeli zwierzę spłoszy się w ujeżdżalni, jeździec powinien szybko zareagować i kontrolować swoje emocje - koń wyczuwa emocje jeźdźca, dlatego jeżeli my również się zdenerwujemy, koń nie będzie wiedział jak się uspokoić. Wchodząc na ujeżdżalnię, należy oznajmić osobom aktualnie przebywającym na jej terenie, że zamierzasz wejść na nią wraz z koniem. Nigdy nie wolno nagle wbiegnąć na ujeżdżalnię, ponieważ może to przestraszyć inne konie i stworzyć zagrożenie dla innych jeźdźców.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na ujeżdżalni?
Musisz wiedzieć, że nie wszystkie konie się lubią, dlatego mijając innych jeźdźców, zachowuj bezpieczne odstępy. Jeżeli jakiś jeździec spadnie z konia, natychmiast trzeba zatrzymać swojego konia i z niego zsiąść. Natomiast, gdy my sami spadniemy z konia, leżymy, dopóki nie pojawi się koło nas instruktor i sprawdzi, jak się mamy. Warto pamiętać, że na ujeżdżalni liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo jeźdźców i koni, dlatego warto pamiętać o zakupieniu wysokogatunkowego sprzętu jeździeckiego, który będzie nas chronił przed urazami.

Komentarze odwiedzających (0)
Napisz komentarz
Twoja końcowa ocena:

Zobacz także

Oceń placówkę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Oceń placówkę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (15 opinii)

Coraz większą popularność zyskuje proekologicz...
Co robić zimą na Podkarpaciu? Dla dzieci przygot...
Dobry dentysta to taki, który nie tylko spr...
Czy planujecie przypadkiem wakacje swoich marzeń?...
Jednym z najważniejszych etapów planowania...
Z gwiazdkami hotelowymi spotkał się każdy, kto ...